Strefa wiedzy

Kasa vs Drukarka Fiskalna

Kasa vs Drukarka Fiskalna

Sprawdź na czym polega różnica oraz na co musisz zwrócić uwagę wybierając  urządzenie fiskalne!

Kasa vs Drukarka Fiskalna

Podstawowe różnicę pomiędzy Kasą a Drukarką Fiskalną

Kasa fiskalna jest najprostszym i w pełni samodzielnym urządzeniem fiskalnym służącym do rejestracji sprzedaży produktów i świadczonych usług.

Drukarka fiskalna jako element systemu sprzedaży pozwala wykonywać dużo bardziej zaawansowane operacje aniżeli w przypadku kasy fiskalnej. Aby spełniała swoje funkcje, drukarka musi zostać połączona z programem sprzedażowym zainstalowanym na komputerze, laptopie lub tablecie. Wszystkie paragony i faktury wystawiane  przy użyciu właśnie tego programu komputerowego.

Poniżej znajdziesz 5 naszych wskazówek, na co warto zwrócić uwagę wybierając pomiędzy kasą a drukarką:

1. Charakter działalności

Świadcząc wyłącznie usługi nie potrzebujesz magazynu oraz dodatkowych urządzeń peryferyjnych, będziesz miał raczej mniej pozycji towarowych (od kilku do kilkadziesiąt) ze stałą lub ruchomą ceną. W tym przypadku wystarczającym rozwiązaniem będzie zwykła mała poręczna kasa fiskalna.

Z kolei drukarka fiskalna to idealne rozwiązanie dla handlu. W połączeniu z programem sprzedażowym i/lub magazynowym, a także czytnikiem kodów kreskowych zapewniają niemal automatyczne prowadzenie handlu!

Na szczególną uwagę tu zasługuję branża gastronomiczna – dla zapełnienia szybkiej i płynnej obsługi np. w restauracji trzeba połączyć od razu kilka obszarów pracy  – kuchnię, bar, sale oraz dostawy. W tym przypadku najlepiej będzie wybrać dedykowany program sprzedażowy, który umożliwi sprawny przebieg obsługi twoich klientów:

Z uwagi na charakter działalności kasa fiskalna będzie idealnym rozwiązaniem dla: Kancelarii Adwokackich, Salonów Fryzjerskich i Kosmetycznych, Hosteli, Biur podróży, dla Placówek Medycznych i Lekarzy oraz dla małych punktów gastronomicznych typu Food Truck lub Kawiarni.

Z kolei dla Sklepów Spożywczych, Papierniczych, Kosmetycznych, Odzieżowych, a także dla Hoteli, Café, Barów i Restauracji zalecamy wybierać drukarkę fiskalną.

2. Natężenie ruchu a baza towarowa

Kolejna kwestia na którą musisz zwrócić uwagę to wielkość bazy towarowej a natężenie ruchu w twoim miejscu sprzedaży.

Tu musisz kierować się bardzo prostą zasadą: im bardziej zróżnicowany i szeroki masz asortyment towarów tym bardziej wygodne ci będzie prowadzić swój handel za pomocą programu sprzedażowego w połączeniu z drukarką fiskalną. 

Podobnie to działa również w przypadku większego natężenia ruchu – szybką obsługę klientów ci umożliwi system sprzedaży połączony z drukarką fiskalną. 

4. Zarządzanie sprzedażą

Wyżej już wspominaliśmy, że drukarka pozwala wykonywać dużo bardziej zaawansowane operację. Między innymi na drukowanie oprócz paragonu fakturę VAT oraz druki niefiskalne z dodatkowymi informacjami, automatyczną aktualizację stanów magazynowych, a także na stosowanie zaawansowanych systemów promocyjnych.

Ważną zaletą drukarki fiskalnej połączonej z programem sprzedażowym będzie również łatwość operowania i zarządzania danymi ze sprzedaży. Informacja będzie nie tylko na bieżąco aktualizowana w systemie, ale również dostępna w formie różnych raportów i zestawień. Ta opcja bardzo się przyda dla firm, które handlują lub świadczą usługi od razu w kilku punktach.

W przypadku kas fiskalnych pobieranie danych do systemu też można wykonać przez program sprzedażowy.  Jednak w tym momencie może pojawić się utrudnienia – nie każdy program i urządzenie na to pozwala, co więcej wymagany będzie zakup dodatkowego rozszerzenia.

5. Budżet

Nie warto omijać również takiej zasadniczej różnicy pomiędzy kasą a drukarką jak cena. Drukarka fiskalna wyjdzie ci prawie dwukrotnie drożej. 

Dodatkowo do pracy drukarki wymagany jest system sprzedażowy oraz urządzenie, na którym ten system będzie zainstalowany ( komputer, tablet czy POS). W ten sposób oczywiście zwiększają się koszty początkowe rozpoczęcia sprzedaży.

Powyżej zamieściliśmy bardzo ogólne wskazówki, które mogą ci ułatwić wybór urządzenia Pamiętaj, każda sytuacja jest indywidualna. Śmiało kontaktuj się z nami  – jesteśmy po to, żeby ci pomoc znaleźć rozwiązanie dostosowane szczególnie do twojej działalności:

Dowiedz się więcej o naszych usługach:

Przeczytaj również:

Sprawdź czym wiąże się prawidłowe użytkowanie urządzenia fiskalnego!